Çünkü Plastmore’da daha çok ürün çeşidi mevcut,
Çünkü Plastmore müşteriye özel çözümler sunuyor,
Çünkü Plastmore müşteri odaklı yaklaşımı ile kolay çalışılabilir bir firmadır.
 

Daha fazla bilgi için aşağıdaki sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Neden Plastmore ? 

Ne yapıyoruz ?

En düşük sipariş adedinin üç parametresi vardır:

– Etiket açısından minimum sipariş adedi: Normalde minimum etiket sipariş adedi her bir tasarımdan 25.000 settir.
– Üretim açısından minimum sipariş adedi: Normalde üretim açısından minimum sipariş adei 20’lik konteynır dolusudur.
– Kutu kapak renklerinin değiştirilmesi açısından minimum sipariş adedi: Normalde kutu ya da kapağın rengi en az 25.000 adet üretildikten sonra değiştirilebilir.
 
Fakat, pratikte bu kuralları biraz esnetebiliyoruz. Diyelim ki dondurma için 11022 kodlu ürünü seçtiniz ve 59.000 set sipariş geçmek istiyorsunuz (20’lik dolusu) ve 4 değişik etiket tasarımınız var. Bu tasarımlardan da şu adetlerde talep ettiğinizi farz edelim: 5.000, 13.000, 35.000 ve 6.000 set. Eğer sadece iki değişik kutu ve kapak rengi kullanmayı kabul ederseniz (mesela birini 35.000 setlik çeşit için, diğerini de kalan üç çeşit için) ve bu 4 değişik tasarımı aynı baskıda matbaaya bastırabilirsek, bu siparişiniz minimum sipariş adetleri içindedir ve uygundur diyebiliriz. Etiket üreticisi tüm etiketleri aynı baskıda şu şartlar altında basabilir: Eğer tüm tasarımlar CMYK olarak, ekstra pantone rengi olmadan hazırlanmış ise ya da aynı pantone rengi tüm tasarımlarda kullanılmış ise.
 
Yanlış anlaşılmaları engellemek için, pazarlıklar başlandığı zaman çeşit sayısı ve bu çeşitlerin tasarımlarındaki renk sayısı hakkında bilgilendirilmemiz önem arz etmektedir. Bu bilgilere binaen daha gerçekçi bir fiyat teklifi hazırlayabiliriz. Eğer o anda çeşit ve renk sayısı hakkında net bir bilginiz yoksa bizim teklifimiz tüm etiketlerin CMYK ile ekstra pantone rengi olmadan hazırlanacağı öngörüsüne dayalı olarak hazırlanacaktır. Fiyat teklifi, gerekli olduğu taktirde, siz renk ve çeşit sayısını netleştirdikten sonra güncellenecektir.

Olasılığı az da olsa bir kalite şikayeti durumunda, karton bilgi etiketinin fotoğrafını çekip şikayet e-mailine eklemeniz takip edilebilirlik açısından önemlidir. Bu karton bilgi etiketlerinde bazı kodlar bulunmaktadır ve bunlar üretim geçmişini kullanılan hammaddeye kadar takip edebilmemizi sağlamaktadır. Ayrıca, şikayeti betimleyen resimlerin gönderilmesi de analiz sırasında yardımcı olacaktır. Bazı durumlarda uygunsuz ürünlerden numune göndermenizi talep edebiliriz. Şikayet durumunda gönderebildiğiniz kadar çok açıklayıcı görsel gönderiniz lütfen.

Bu ambalaj üretim tekniğinde plastik hammaddesi (PP, PS, PE, fakat en çok PP) eritilir ve kalıp içine enjekte edilir. Kalıbın iki parçası vardır, erkek ve dişi. Erimiş hammadde erkek ve dişi parçaların arasında kalan boşluğu doldurur soğutma  işlemi uygulanarak kalıbın şeklinin
transfer edilmesi sağlanır.

Kalıp içi etiketler (IML) ayrıca basılmış etiketlerdir. IML etiketler kalıp içine robot yardımı ile yerleştirilir. Daha sonra kalıp (erkek ve dişi parçalar) kapanır ve erimiş hammadde enjekte edilir. Bu süreçte ayrıca basılmış IML etiketleri plastik materyal ile birleşir ve tek parça haline gelir. Normal stikırların aksine, IML etiketler üretim sırasında uygulandıktan sonra artık kutu ya da kapağın ayrılmaz bir parçası haline gelirler. IML etiketler market raflarında daha cazip görünürler ve normal stikırları çok etkileyen ısı ve neme karşı daha dayanıklıdırlar.

Pazar ihtiyaçlarınıza ve tahsis etmek istediğiniz bütçe miktarına göre kullanılması mümkün bir çok IML etiket çeşidi mevcuttur.

 
– Portakal kabuğu yüzeyli IML etiketleri: Bu tip IML etiketler en çok kullanılanlardır çünkü maliyet ve süreç-etkindirler. Diğer bir ifade ile maliyeti daha uygundur ve üretim sırasında daha az fireye sebep olurlar. Belirli bir dereceye kadar üst üste binmeye imkan tanırlar ve bazı IML çeşitlerinin aksine kutu ya da kapakta bombeye sebep olmazlar.
 
– Parlak IML etiketler: Bu tip IML etiketler ambalajı farklılaştırmak için kullanışlı bir alternatiftir. Parlak görüntüye sahiptirler. UV lak uygulanarak daha da parlak hale getirilebilirler (High Gloss IML).
 
– Cold Foil Metalik IML etiketler: Ambalajınızı farklılaştırmaya doğru bir adım ileri. Seçilen etiket alanlarına metalik görüntü uygulaması yapılabilir. Mesela, daha çok dikkat çekmek için logonuz ya da mesajınız metalik hale getirilebilir.
 
– Şeffaf IML: Ambalajın içindeki ürününüzün müşteriler tarafından görülmesini istiyorsanız şeffaf IML etiketler uygun bir seçenek olacaktır. Elbette, ambalajın kendisinin de şeffaf olarak üretilmeye müsait olması gerekir. Kalıplarımızdan bazıları şeffaf üretime uygun değildir. Lütfen satış temsilcimiz ile irtibata geçerek ilgilendiğiniz ambalajın şeffaf olarak üretilebileceğini teyit ediniz.
 
– Oksijen ve UV bariyerli IML etiketler: Eğer daha uzun bir raf ömrü talep ediyorsanız, bariyerli etiketler uygun seçenek olacaktır. Fakat bu durumda ambalajın tüm yüzeyinin bariyerli IML etiketleri ile kaplanması gerekecektir. Dolayısıyla bu işlem özel olarak tasarlanmış ambalaj kalıpları gerektirmektedir.

– Her çeşitten kaç adet talep ettiğinizi öğrenmemiz gerekir,

– Teklifimizi buna göre hazırlayıp sizin onayınıza sunmamız gerekir,
– Size gönderdiğimiz bıçak izlerine göre hazırlanmış etiket tasarımlarının bize ulaştırılması gerekir,
– Tasarımların PDF hallerini size gönderip metin, barkod, yerleşim gibi konulara onay almamız gerekir,
– Ön ödemeyi almamız gerekir (anlaşılan ödeme şekli bunu gerektiriyorsa)
 
Bazı müşterilerimiz için bu aşamada siparişi sisteme giriyoruz. Diğer bazıları için süreç devam ediyor:
 
– Size kromolinler gönderiyoruz ki etiketlerin üzerine basılacak renkleri görüp, tasarımları hazırlatırken zihninizde canlandırdığınız renklere uygun olup olmadıklarına karar verebilesiniz. 
 
Bu arada, kromolinler üzerinde görülen renkler ile gerçek etiketlerin üzerindeki renkler %5’lik bir tolerans payına sahiptir.Kromolinlerin uygunluğuna ilişkin onay e-maili gelince, bazı müşterilerimiz için bu aşamada siparişi sisteme giriyoruz. Diğer bazıları için süreç devam ediyor:
 
– Renk onayını, etiketler basılırken hazır bulunarak vermek istiyorsanız, etiketçi ile görüşüp baskı tarihini size bildiriyoruz. 
 
Şirket yetkiliniz o tarihte etiket üreticisinde hazır bulunuyor ve baskı sırasında renk onayını veriyor. Bu durumda oluşabilecek konaklama ve seyahat masraflarının şirketinize ait olacağını göz önünde bulundurunuz lütfen.

– Bıçak izi bizim tarafımızdan gönderilecektir ve tasarımın bu bıçak izinde gösterilen talimatlara (bıçak izine uzaklık gibi) uygun şekilde hazırlanması gerekmektedir.

– Görsellerin çözünürlüğü en az 300 dpi olmalıdır.
– Tüm metinler “create outlines” özelliği ile “convert” edilmiş olmalıdır.
– Tasarımlar vektörel formatta AI dosyası olarak gönderilmelidir.
– Herhangi bir düzeltme yapılması gerekliliğine binaen, tasarımların katmanlı olarak gönderilmesi gerekir.
– Tasarımları wetransfer gibi bir site üzerinden paylaşabilirsiniz. Bu şekilde zaman kaybıengellenecektir.

Normalde IML etiketlerin bize ulaşması, tasarım onaylarından sonra 10 ila 15 gün arasında sürmektedir. Bir konteynır dolusu ürünü üretmek için yine 10 ila 15 gün arasında bir süreye ihtiyacımız olmaktadır. Dolayısıyla ürünleri sevkiyata hazır etmek için 30 güne ihtiyacımız olmaktadır. Bazı kalıplarımızın günlük üretim kapasiteleri diğerlerine göre azdır ve bunlar için daha çok süreye ihtiyaç vardır. Ayrıca, siparişi geçtiğiniz zaman dilimi de önemli bir rol oynamaktadır. Siparişi geçtiğiniz tarihte üretim hattında doluluk varsa siparişinizi sevkiyata hazır hale getirmek 45 günden fazla sürebilir. Sonuç olarak tasarım onaylarından sonra en az 30 günü göz önünde bulundurmanız gerekir ve bu sipariş geçtiğiniz zamanki üretim yoğunluğu durumuna göre ve seçtiğiniz ürünün günlük üretim kapasitesine göre artabilir. Pazarlıklar sırasında termin tarihi hakkında konuşmak daha iyi olacaktır.

Pazarlıklar sırasında firmanızın kredibilitesine göre bir ödeme şekli sunulacaktır.

Hijyen ve kalite politikamız BRC ve ISO 9001 sertifikalarının yol göstericiliğinde oluşturulmakta ve tavizsiz bir şekilde uygulanmaktadır. Sertifikalar;

 

FCA/EXW/FOB yüklemelerinde sigortayı alıcının yaptırması gereklidir. Lütfen FCA/EXW/FOB yüklemelerinde sigorta yaptırmayı unutmayınız. FCA/EXW/FOB yüklemelerinin haricinde, sevkiyatlarımızı sigortalıyoruz. Sigorta yaptırdığımız durumlarda tazminat talep edebilmek için oluşan hasarlardan gerektiği şekilde bilgilendirilmemiz gerekiyor. Aksi takdirde sorumluluk alamıyoruz. Bilgilendirmenin nasıl yapılması gerektiğini PDF’yi indirerek görebilirsiniz: PDF